So včelami zahynie aj ľudstvo
So včelami zahynie aj ľudstvo

So včelami zahynie aj ľudstvo

Albert Einstein: „Keby včely zmizli z povrchu Zeme, ľudstvu by zostali už len štyri roky života. Žiadne včely, žiadne opeľovanie, žiadne rastliny, žiadne zvieratá, žiadni ľudia.“

Hromadný úhyn včiel zafixovali v USA, Veľkej Británii, Nemecku, Rakúsku, Izraeli a iných regiónoch sveta. Vážne to ohrozuje normálnu existenciu ekologických systémov planéty a môže zvýšiť potravinovú krízu, upozorňujú odborníci.

Miliardy včiel na celom svete hynie a necháva človeka s neopelenými rastlinami. V USA prudko klesla v dôsledku úhynu včiel úroda plodových kultúr, predovšetkým jabĺk a mandlí. Každú jar dovážajú do najproblémovejších regiónov úle z iných regiónov krajiny alebo importujú zo zahraničia. Pomáha to málo – väčšina takých včiel zahynie do budúcej sezóny. Počas prepravy vzniká okrem toho riziko šírenia epidémií medzi včelami. Už v roku 1998 zaregistrovali napríklad v USA po prvýkrát prípad zamorenia včiel úľovým chrobákom. Tento chrobák zje nielen včely, ale aj všetko, čo sa nachádza v úli.

Ešte jedným veľkým problémom sú kliešte a parazitné muchy. Prenikajú do tela včely a jedia ju z vnútra. V dôsledku toho včela zoslabne, prinesie defektné potomstvo, stratí možnosť orientácie a nakoniec zomrie od hladu. Parazit zasiahol najmä takzvanú zimnú generáciu včiel, ktorá sa liahla v auguste 2014. Za normálnych podmienok mala prežiť prinajmenšom do marca 2015, no parazit a ďalšie choroby sa postarali o to, že táto generácia nevydržala a uhynula. V úľoch zostalo len málo včiel a nové sa nedokážu liahnuť tak rýchlo.

Tak isto zimné počasie včelám nerobí dobre a, naopak, prospieva škodcom. Včely hynú aj vďaka ďalšiemu faktoru a to sú pesticídy – chemikálie, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve proti škodcom.

Včely k našej existencii veľmi potrebujeme. Sú kľúčovým prvkom produkcie jedla, pretože opeľujú poľnohospodárske plodiny. Až tretina jedla, ktoré konzumujeme, závisí od opeľovačov. Ak nezačneme konať, bez včiel neprežijeme ani my, ĽUDIA!

Jana Medvecká